Rabí
Státní hrad Rabí, 341 61 Sušice
Tel. 376 596 235, e-mail: rabi@mybox.cz
WWW stránky


   Rozsáhlé zříceniny hradu založeného zřejmě v době kolem roku 1300 některým z potomků rodu pánů z Velhartic. Poprvé je však Rabí písemně zmíněno až roku 1380 jako majetek Půty Švihovského z Rýzmberka. Hrad dvakrát obléhali a dobyli husité; v roce 1421 byl před jeho hradbami těžce zraněn Jan Žižka do zdravého oka. Od konce 15. století páni z Rýzmberka Rabí velkoryse přestavují. Obrannou funkci pevnosti významně posílil nově přistavěný pás mohutných hradeb s dělovými baštami. Velká náročnost staveb však nutila Rýzmberky k postupnému omezování výdajů a opevnění nemohli v původně plánovaném rozsahu dokončit. Od počátku 17. století již nebyl hrad udržován, jeho zkázu však přineslo období třicetileté války, kdy byl celý areál vypleněn. Asi od začátku 18. století již na hradě nikdo nebydlel a jeho budovy a hradby dokonce posloužily jako zdroj stavebního materiálu. Stavitelé však odvedli kvalitní práci a pevnost přečkala dlouhá období natolik dobře, že je v současnosti skvělým příkladem hradní architektury, jedné z největších v České republice.
   Součástí prohlídkové trasy jsou rozsáhlá hradní sklepení, expozice gotických a renesančních kachlů s replikou pozdně gotických kachlových kamen, expozice archeologických nálezů z přelomu 15.a 16. století a 26 metrů vysoká vyhlídková věž (historické jádro hradu, tzv. Donjon). Bývalá hradní konírna slouží jako výstavní prostor, koncertní a svatební síň. Během sezóny probíhá na hradě řada kulturních akcí a v podhradí ukázky sokolnictví.


   Výsledný dojem z návštěv Rabí: velmi dobrý.
Významná hradní zřícenina, již pohled z dálky je pěkný. Rabí si pamatuji již od dětství, kdy jsme tam s klukama vlezli do nějaké podzemní prostory, bylo tam mokro a my se s velkými obtížemi dostávali ven. Ale to už je mnoho let, dnešní školáci už nikam vlézt nemohou, všechno je zabezpečené. Z hradu je krásný výhled do okolí.
      Miroslav Trčka.