Valtice
Státní zámek Valtice, 691 42 Valtice
Tel. 519 352 423, e-mail: valtice@pambr.cz


   Valtice jsou vynikajícím příkladem barokního slohu. Výstavba zámku je ve své první fázi, tj. zhruba do poloviny 17. století, spjata s knížetem Karlem Eusebiem z Liechtenštejna, který také podstatně ovlivňoval výslednou podobu staveb. Většinu z nich projektoval do roku 1641 G. G. Tencalla.


   Manýristickou estetiku dvoupatrového zámku překryla v první čtvrtině 18. století modernější forma vrcholného baroka podle projektu J. B. Fischera z Erlachu. Zde jeho plány realizoval D. Martinelli, především po roce 1713.

 

   Procházka zámkem je příjemným požitkem. Několik sálů a pokojů se honosí mimořádně bohatou barokní výzdobou stěn, které neubírá na hodnotě skutečnost, že většinou byly zásadně restaurovány ve druhé polovině 20. století.
   Nejkrásnějšími z téměř dvou desítek interiérů jsou Zrcadlový sál, obrazárna, zámecká kaple a salónek prince Karla. Tyto i řadu dalších pokojů zdobí navíc nádherné nástropní malby.


   Kouzlu Valtic rovněž nahrává přírodně krajinářský park, navazující od 19. století na obdobný park u zámku Lednice a obsahující hodnotné dekorativní stavby. Z nich nutno zmínit alespoň mohutnou kolonádu s korintskými sloupy, dostavěnou roku 1832 a Dianin chrám zvaný též Rendez-vous, připomínající římský vítězný oblouk (1812).


    Výsledný dojem z návštěvy Valtic: velmi dobrý
Nádherná stavba s honosnými barokními interiéry. Dominantní poloha nad městečkem s pěkným náměstím. Na zámek navazuje hezká zahrada a park. Prohlídky na úrovni, ochotný personál, v přízemí příjemně chladivá vinotéka. Naproti tomu zjevnou slabinou objektu je již letité neřešení prostoru pokladny. Návštěvníci nakupují vstupenky prakticky mezi dveřmi a výběr čehokoli na památku je v těchto podmínkách nepříliš radostnou záležitostí, protože máte dojem, že zdržujete osoby tlačící se za vámi.
     Miroslav Trčka.