Zámek SychrovStátní zámek Sychrov, 463 44 Sychrov
Tel. 482 416 011. Fax. 482 416 012. E-mail: info@zamek-sychrov.cz
WWW stránky


   Zámek Sychrov, ležící v severovýchodní části Čech, patří k našim nejvýznamnějším historizujícím zámeckým stavbám. Původně barokní zámek z let 1690-1693 si nechal postavit rytíř Lamotte z Frintroppu. Roku 1820 koupili od Valdštejnů panství Rohanové. Kníže Karel Alain G. Rohan nechal brzy na to někdejší barokní budovu zvýšit o patro a inicioval další přístavby.


   Nejzásadnější změny proběhly za Kamila Josefa I. Rohana v letech 1847-1862. kdy zámek získal dnešní pseudogotickou podobu. Podílel se na ní především Josef Provot, který navázal na architektonické návrhy svého předchůdce B. Gruebera.

Zámecká knihovna  Společenský sál  Velká jídelna

   Prohlídková trasa obsahuje čtyřicetdva interiéry s bohatou řezbářskou výzdobou z dílny Petra Buška. Rohanská portrétní galerie, která čítá 248 portrétů, je největší sbírkou francouzského portrétního umění ve střední Evropě. Zachycuje nejenom příslušníky rodu Rohanů, ale i členy královské dynastie Bourbonů, jejichž podobizny jsou umístěny v tzv. královském apartmá. Zámecké pokoje doplňují i bohaté sbírky porcelánu, skla a cínu.

Kabinet kněžny  Salon královského apartmá  Ložnice kněžny

   Výsledný dojem z návštěv Sychrova: vynikající.
Zámek a jeho park působí čistě a udržovaně, nezaznamenal jsem zde žádné rušivé prvky. Interiéry jsou krásné, některé působí vskutku honosně. Prohlídky zámku a doprovodné služby návštěvníkům Sychrova mají výbornou úroveň.
      Miroslav Trčka.