Zámek Orlík







Zámek Orlík, 398 07 Orlík nad Vltavou
Tel. 382 275 101, e-mail: zamek_orlik@volny.cz
WWW stránky


   Hrad byl založen kolem poloviny 13. století. Tvořil jej nejprve nevelký palác, chráněný z přístupové strany hradbami a trojicí obranných věží. Požár, který Orlík zničil roku 1508, a následné vymanění hradu z manských závazků podnítilo rozsáhlou pozdně gotickou přestavbu. Asi před rokem 1588 vlašský mistr Augustin Orlík renesančně upravil.

 

   Zásadní posílení významu Orlíku přinesl počátek 19. století, kdy si jej zvolil kníže Karel Schwarzenberg za sídlo. (Jeho stejnojmenný potomek je majitelem zámku i v současnosti).

 

   Po požáru roku 1802, který narušil a pozdržel práce při probíhající zásadní přestavbě, projektované K. J. Langem, došlo ke zvýšení celého zámku o další patro. Je zajímavé, že již tato rekonstrukce dala zámku romantickou gotizující úpravu, kterou ovšem dále zdůraznila renovace fasád v letech 1860-1862.

 

   Schwarzenbergy bohatě vybavené zámecké interiéry jsou vynikající ukázkou životního stylu šlechty v 19. století. Výzdobou vyniká tzv. Teskův sál , jehož vyřezávaný kazetový strop a obložení stěn zhotovil v letech 1882 -1884 Jan Teska. V podobném romantickém duchu je vyzdoben a zařízen honosný Rytířský sál.

   

   Na zámku je také zastoupen empírový styl a to především nábytkem, který si přivezl již zmíněný Karel Schwarzenberg z Paříže.



   Výsledný dojem z návštěvy zámku Orlík: vynikající
Pěkný zámek na krásném místě. Kdysi stával vysoko nad údolím řeky Vltavy, nyní jen pár metrů nad hladinou Orlické přehrady. Interiéry jsou značně rozmanité (převládá romantický styl, zastoupen je empír a pozdní baroko). Průvodci jsou na úrovni, správa zámku prakticky trvale přítomna. Orlík je velmi navštěvovaným zámkem, takže doporučuji zvolit dobu, kdy ještě nejsou příliš početné skupiny. Naproti tomu krásný slunečný den umožňuje návštěvníkům vychutnat i velmi atraktivní okolí zámku a strávit tady příjemně delší dobu. Moje děti například svědomitě prolezly nepřehledný terén po obou stranách přístupové cesty a vrátily se nadšeně s nalezeným pavím pérem. Dodnes si Orlík velmi dobře pamatují. Blízko u zámku je kotviště pro parník, ve kterém lze přejet ke hradu Zvíkovu a poté zpět, což doporučuji. Pokud se koupání týče, přestože je voda hned u zámku, špatně se do ní po ostrých kamenech vstupuje a vyplatí se zajet na přístupnější místa s plážemi.
     Miroslav Trčka.

Dějiny rodu Schwarzenbergů