Mnichovo Hradiště
Státní zámek Mnichovo Hradiště, 295 01 Mnichovo Hradiště
Tel. 326 773 098, e-mail: mhradiste@stc.npu.cz
Národní památkový ústav


   Renesanční zámek, postavený významným českým šlechticem Václavem Budovcem z Budova, získal po roce 1620 Albrecht z Valdštejna. Na přelomu 18. století nechal přestavit zámek Arnošt Josef z Valdštejna do vrcholně barokní podoby, ve které zůstal do současnosti.

Přijímací pokoj

   Dnes jsou přístupny původní dobové interiéry s převážně barokním a rokokovým nábytkem. Expozice je bohatá na sbírky porcelánu (Delft, Orient, Míšeň). Stěny čtyř pokojů jsou pokryty olejomalbami. K nahlédnutí je i knihovna, která byla převezena ze zámku Duchcov. Pozornost si v Mnichově Hradišti rovněž zaslouží lapidárium několika desítek soch z 18. a 19. století v bývalém kapucínském kostele a kaple svaté Anny s hrobkou Albrechta z Valdštejna.


   Výsledný dojem z návštěvy zámku: výborný.
Krásný barokní zámek, podmanivé okolní prostředí. Milý personál a průvodkyně. Zámek stojí na okraji města, kterého je součástí. Moje příjemné zážitky z Mnichova Hradiště začaly již záměrně nesprávnou volbou cesty do areálu. Byl jsem pak asi zcela výjimečným případem návštěvníka, který musel přemýšlet nad tím, kudy se nejsnadněji vrátit.
      Miroslav Trčka.