Kroměříž
Státní zámek Kroměříž, 767 01 Kroměříž
Tel. 573 502 011, e-mail: zamek@azz.cz


   Na místě dnešního zámku stálo patrně již v době Velkomoravské říše hradisko. Jeho další osudy byly určeny skutečností, že kolem roku 1110 se trhová obec Kroměříž stala majetkem olomouckých biskupů, nejbohatších feudálů na Moravě. V druhé polovině 13. století biskup Bruno ze Schaumburka povýšil obec na město a vybudoval zde gotický hrad. Počátkem 16. století byl přestavěn v renesančním stylu a stal se rezidenčním sídlem olomouckých biskupů.

  

   V roce 1643 město a hrad poničili Švédové a teprve za biskupa Karla Liechtenštejna-Kastelkorna (1664-1695) byl zámek znovu vybudován. Jeho stavba trvala 12 let a byla provedena podle projektů významných architektů Filiberta Luchesa a Giovanniho P. Tencally. Zámku dominuje 84 metrů vysoká věž. Na stavbu navazuje krásná Podzámecká zahrada, kterou však ještě překonává o něco vzdálenější Květná zahrada s mimořádně hodnotnou zahradní architekturou (na snímcích).


   Reprezentační i obytné prostory kroměřížského zámku patří k nejhodnotnějším zámeckým interiérům střední Evropy. Lovecký, Poradní a Trůnní sál, Růžový a Carský pokoj, to jsou prostory, které by zdobily každý historický objekt. Umělecky mimořádně hodnotnou výzdobou a vybavením ještě vynikají Manský sál s nástropní freskou F. A. Maulbertsche, zámecká knihovna s nástropní malbou od brněnského malíře Josefa Sterna, který je také autorem fresky v zámecké kapli a Sněmovní sál se třemi nástropními olejomalbami od F. Adolfa z Freenthalu. Všechny uvedené malby vznikly mezi lety 1759-1772. V samotném Sněmovním sále (s 22 křišťálovými lustry) zabírá jejich plocha 400 metrů čtverečních.


   V druhém patře zámku je umístěna zámecká obrazárna, po pražské galerii druhá nejvýznamnější v České republice. V deseti sálech je možno shlédnout obrazová díla, z nichž některé dosahují světového významu. Svými pracemi jsou zde zastoupeni například Lucas Cranach starší, Hans von Aachen, Jacopo Bassano, Paolo Veronese, Tizian (obraz Apollón a Marsyas), Jan Bruegel starší, Anthonis van Dyck a Johann H. Schönfeld.

   Výsledný dojem z návštěvy zámku Kroměříž: vynikající
Architektura zámku i jeho interiéry jsou reprezentivní. Je na první pohled znát, že barokní mistři stavěli tento zámek pro velmi náročné zákazníky, ale ti si to mohli dovolit. Návštěvníci tudíž procházejí důstojně působícími prostorami, zařízenými s vytříbeným vkusem. Trochu v tomto smyslu působí i průvodci, samozřejmě s výjimkou těch naprosto "šílených" situací, kdy se před lety můj starší bratr v jedné místnosti nějak pozapomněl, jeho průvodkyně si toho nevšimla a on byl "osvobozen" až následující výpravou. Abychom však neuzavírali touto zcela výjimečnou příhodou, mohu například pochválit správu zámku za pečlivou údržbu nádherných arcibiskupských zahrad.
     Miroslav Trčka.