Jaroměřice nad Rokytnou

Státní zámek Jaroměřice nad Rokytnou, 675 51 Jaroměřice nad Rokytnou
Tel. 568 440 237


   Barokní zámek Jaroměřice nad Rokytnou patří ve středoevropském prostoru k nejmohutnějším architekturám první poloviny 18. století. Původní středověká tvrz byla koncem 16. století přestavěna na renesanční zámek, pohlcený pozdějšími budovami.


   Dnešní podobu získal zámek za hraběte Jana Adama Questenberka v letech 1700 - 1737. Hrabě patřil k velkým mecenášům a milovníkům hudby a divadla, takže se jeho zámek stal zcela přirozeně významným centrem kulturního života. Dirigent zámecké kapely František V. Míča zde zkomponoval a roku 1730 uvedl operu "O založení města Jaroměřic", jejíž italský text byl nedlouho poté přeložen do češtiny, ve světě opery tehdy zcela exotického jazyka.

Sál předků  Hudební salon  Čínský salonek

   Na prohlídkové trase vyniká výpravný Sál předků s rozměrnou nástropní malbou a podobiznami členů hraběcího rodu, umístěných v dřevěném obložení stěn. Velkolepá je rovněž výzdoba stěn Čínského salónku s podlahou dekorativně vykládanou různobarevnými dřevy.

Taneční sál  sala terrena  římské lázně

   Rozměry vyniká taneční sál a sala terrena se zdobenou valenou klenbou v přízemí západního křídla. Kromě hodnotného barokního mobiliáře lze v interiérech vidět také mnoho dobových hudebních nástrojů.


   Výsledný dojem z návštěv Jaroměřic: výborný.
Honosný barokní zámek se zajímavými interiéry. Vnější podoba zámku se každoročně mění podle probíhající obnovy fasád. Všechny služby zcela v pořádku, navíc příjemně působí prostor nádvoří, otevřené přízemí zámku i pokladna. Na zámek navazuje krásná zahrada, kterou protéká potok. Manželce se tady velmi líbilo, po upravených cestičkách se dobře jezdilo s kočárkem a panující ticho přerušoval jen zpěv ptáků. Nakonec mě ještě přemluvila, abych vylezl na strom osvobodit kočku, která tam však asi číhala na nějakého opeřence. Kočka v pohodě seskákala dolů, ale bylo vidět, že si o takhle aktivních lidech myslí svoje.
      Miroslav Trčka.