Hrádek u Nechanic
Státní zámek Hrádek u Nechanic, 503 15 Nechanice
Tel. 495 441 244, e-mail: zamek_hradek@volny.cz

Zámek Hrádek u Nechanic a jeho okolí

   Zámek ve stylu romantické gotiky dal v letech 1839 - 1857 postavit František Arnošt hrabě z Harrachu. Práce na této reprezentativní novostavbě vedl vídeňský architekt Karel Fišer, kterému za předlohu posloužil zámek Crewe Hall v anglickém Cheshire. Podle Fischerových návrhů byla provedena i výzdoba zámeckých interiérů, na které se podíleli například kameník Josef Kranner a sochař Josef Max.

Kabinet hraběnky  Zlatý pokoj

   Sály a pokoje zámku jsou skvostně vyzdobeny v novorenesančním a novogotickém stylu a rovněž jejich zařízení má celkově výbornou kvalitu. Nejvýznamnější součást mobiliáře tvoří předměty dovezené v 19. století z řady zámeckých staveb, především rakouských a německých, také však z Benátek, Anglie a Francie. Z interiérů vyniká Zlatý sál s krásným kazetovým stropem a mohutným ozdobným krbem, Rytířský sál s mimořádně náročnou truhlářskou výzdobou kolem dveří a dolní poloviny stěn a Mühlgrubský salón s vybavením ze stejnojmenného zámku, které pochází z roku 1573.

Zámek z příchozí strany

   Výsledný dojem z návštěv Hrádku u Nechanic: velmi dobrý.
Reprezentativní interiéry, zajímavě řešená stavba, průvodci na úrovni. Objekt je obklopen parkem s krásnými průhledy směrem od zámeckého průčelí a v tomto prostoru má trávník anglickou "golfovou" kvalitu. Hrádek u Nechanic stojí na osamoceném místě a již pouhý příchod k němu přicházející osobu příjemně navnadí.
      Miroslav Trčka.