Dačice
Státní zámek Dačice, 380 01 Dačice
Tel. 384 420 246, e-mail: info@zamekdacice.cz
WWW stránky

Průčelí zámku

   Renesanční zámek v Dačicích vystavěl pro Oldřicha Krajíře z Krajku vlašský architekt Francesco Garof de Bison. Rokem 1591 je datována první písemná písemná zmínka o "novém stavení Jeho Milosti Páně". Vzorem pro architekta byly zcela nepochybně severoitalské městské paláce. V dalších staletích zámek několikrát pozměnil svůj vzhled, nejprve několika požáry a především v následující rekonstrukci v letech 1732 - 1733. Barokní výraz dačického zámku, jehož tehdejšími majiteli byli mohučtí Osteinové, zanikl pozdějšími stavebními zásahy. První z nich proběhl roku 1816, kdy na přání hraběte Friedricha Karla z Dahlbergu upravil vídeňský stavitel Heinrich Riedel hlavní zámecké křídlo. Následné práce v letech 1831 - 1832 (podle plánů Karla Schlepse) již vtiskly zámeckému exteriéru dominantní klasicistní výraz.

Nádvoří . jedna strana   Nádvoří - druhá strana

   Na prohlídkové trase procházejí návštěvníci místnostmi a sály, jejichž podoba se nezměnila od 19. do první čtvrtiny 20. století. Vznosným dojmem působí již vstupní hala, skvělý příklad empírového stylu na našem území. Interiéry v přízemí jsou zdobeny podobiznami Dalbergů, předposledních šlechtických majitelů zámku (po nich vlastnili objekt v době druhé světové války Salmové). V empírových pokojích prvního patra zámku je vystaven soubor krásných stolních hodin, udržovaných v chodu. Svým ojedinělým patrovým provedením a bohatým knižním fondem je velmi pozoruhodná secesní knihovna.

Taneční sál  Velká knihovna

   Výsledný dojem z návštěvy zámku Dačice: výborný.
Zámek a jeho zahrada působí příjemně. Stejně tak i město, třebaže v září 2002 (doba mé návštěvy) bylo poněkud rozkopané. Průvodkyně v zámku působila podobně jako jeho interiéry - noblesně a kultivovaně. Nebylo to vždy jednoduché, protože moje šestnáctiměsíční dcera je dítko zvídavé a v zámku se jí líbilo všechno, snad s výjimkou možnosti, že bych ji já nebo maminka nosili. Zpřístupněné sály a pokoje jsou vybaveny mnohem bohatěji než jsem z dostupných informačních materiálů o zámku předpokládal a byly tudíž pro mne velmi příjemným překvapením.
      Miroslav Trčka.